Με αφορμή την γιορτή του Πάσχα ο σύλλογος γονέων και κηδεμόνων δώρισε φαναράκια σε όλα τα παιδιά του σχολείου. Την Παρασκευή ,παραμονή του Λαζάρου 26 Απριλίου στην πλατεία Σκουφά, με στολισμένα καλαθάκια και τα φαναράκια τους, οι μαθητές/τριες τραγούδησαν τα κάλαντα του Λαζάρου,συνεχίζοντας την παράδοση που ξεκινήσε πέρυσι ο σύλλογος γονέων και κηδεμόνων του σχολείου μας.
Λάζαρος

Στο πλαίσιο των εργαστηρίων δεξιοτήτων και συγκεκριμένα στην ενότητα που αφορά στον εθελοντισμό, ο σύλλογος διδασκόντων συμφώνησε στην συγκέντρωση ειδών διατροφής για «Tο Χαμόγελο του Παιδιού» εν όψει του Πάσχα. Σκοπός είναι η ευαισθητοποίηση και η κινητοποίηση των παιδιών που ανταποκρίθηκαν στην έκκληση η οποία είναι ζωτικής σημασίας για την λειτουργία του Οργανισμού και αναδεικνύει την κοινωνική ευαισθησία και την έννοια της προσφοράς, δημιουργώντας παράλληλα συνθήκες αισιοδοξίας στο σχολικό περιβάλλον. Οι εθελοντές από «Tο Χαμόγελο του Παιδιού» βρέθηκαν στον χώρο του σχολείου μας και οι μαθητές/τριές μας είχαν τη δυνατότητα να τους γνωρίσουν και να τους παραδώσουν τα τρόφιμα που συγκεντρώσαμε. Ευχαριστούμε θερμά όλες τις οικογένειες για την προσφορά τους.

χαμόγελο10

χαμόγελο

χαμόγελο6

χαμόγελο3χαμόγελο4

Οι μαθητές/τριες του σχολείου μας σας εύχονται Καλό Πάσχα!

Πάσχα 1

Πάσχα 2

Πάσχα 3

Πάσχα 4

Πάσχα 5

Η εκπαιδευτικός της γαλλικής γλώσσας κ. Στούκα Θεοδώρα παρουσίασε την Παρασκευή 26/04/2024 στους μαθητές και στις μαθήτριες των τάξεων Ε’και Στ’ πασχαλινά έθιμα της Γαλλίας.

Μεταξύ αυτών παρουσίασε και το έθιμο «Φωλιές και το κυνήγι των αυγών». Στη Γαλλία το βράδυ του Μεγάλου Σαββάτου τα παιδιά ετοιμάζουν αχυρένιες φωλιές στους κήπους των σπιτιών τους. Αυτές προορίζονται για τα κουνέλια και τους λαγούς στις οποίες θα φέρουν σοκολατένια αυγά. Τα μικρά παιδιά αφήνουν και καρότα στις φωλιές για την περίπτωση που ο λαγός ή το κουνέλι είναι πεινασμένα.

Η κυρία Στούκα Θεοδώρα οργάνωσε παιχνίδι κρυμμένων αυγών στο σχολείο, που οι μαθητές/ριες με μεγάλο ενθουσιασμό αναζήτησαν στην αυλή του σχολείου.

αυγά1

αυγά2

αυγά3

Την Τρίτη 23 Σπριλίου επισκέφθηκαν το σχοελίο μας οι επαγγελματίες Υγείας του Κ.Υ. Άρτας ,ΤΟΜΥ 1 & ΤΟΜΥ 2 και υλοποιήσαν τη δράση «Ανασαίνω ελεύθερα-Ζω ελεύθερα» στους μαθητές/ριες της Ε ' -ΣΤ' τάξης του σχολείου μας.

κάπνισμα 1