Παράταση εγγραφών 2024-25

ΔΙΕΥΘΥΝΣΗ Π/ΘΜΙΑΣ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗΣ ΑΡΤΑΣ

1ο ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΑΡΤΑΣ

ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΗ  ΕΓΓΡΑΦΩΝ

Κατά το σχολικό έτος 2024-2025 στην Α’ Τάξη του Δημοτικού Σχολείου θα φοιτήσουν οι μαθητές/τριες που γεννήθηκαν από 1-1-2018 έως και 31-12-2018.

Οι εγγραφές πραγματοποιούνται, από 1 μέχρι 20 Μαρτίου 2024, στο γραφείο της Δ/ντριας του 1ου  Δημ. Σχ. Άρτας, κατά τις εργάσιμες ημέρες και τις ώρες  (08:20 π. μ. – 09:00 π. μ. και 13:20 μ. μ. – 14:00 μ. μ.) μετά από τηλεφωνική επικοινωνία με τη  Δ/ντρια   (τηλ.  2681360501).

Απαραίτητα δικαιολογητικά για την εγγραφή:

α ) Πιστοποιητικό γέννησης, Δήμου ή Κοινότητας, του μαθητή

(Δεν προσκομίζεται από τον γονέα αλλά  αναζητείται αυτεπάγγελτα από το σχολείο)

β ) Επίδειξη Βιβλιαρίου Υγείας του Μαθητή ή προσκόμιση άλλου στοιχείου από το οποίο αποδεικνύετα ότι έγιναν όλα τα προβλεπόμενα εμβόλια .

γ ) Το Ατομικό Δελτίο Υγείας Μαθητή (Α.Δ.Υ.Μ.).   (Το έντυπο διατίθεται από το σχολείο.)

δ ) Παραστατικό που να αποδεικνύει τη διεύθυνση κατοικίας των γονέων .

(Λογαριασμός ΔΕΗ ή μισθωτήριο συμβόλαιο κατοικίας (ηλεκτρονική εκτύπωση)ή σε περίπτωση που δεν αποδεικνύεται απ’ αυτά αντίγραφο πρώτης σελίδας  εντύπου Ε1, σύμφωνα με το άρθρο 5, ΠΔ 79/2017 (ΦΕΚ 109Α) όπως τροποποιήθηκε με το άρθρο 23 του ν. 4559/2018 (ΦΕΚ 142Α)

ε ) Βεβαίωση Φοίτησης από το Νηπιαγωγείο που φοιτά.

(Εκδίδεται από το  νηπιαγωγείο Φοίτησης, μετά από αίτηση του γονέα.)

Σύμφωνα με την με αρ. πρωτ. Φ.6/15012/Δ1/09-02-2023 εγκύκλιο του Υ.ΠΑΙ.Θ. «Νήπια τα οποία δεν έχουν εγγραφεί και φοιτήσει στο νηπιαγωγείο και την 31η Δεκεμβρίου του έτους εγγραφής συμπληρώνουν την ηλικία των έξι (6) ετών, εγγράφονται στο δημοτικό με απόφαση του Διευθυντή Εκπαίδευσης, που εκδίδεται ύστερα από σύμφωνη γνώμη του οικείου ΚΕ.Δ.Α.Σ.Υ. ή του οικείου Συμβούλου Εκπαιδευτικού Έργου Νηπιαγωγών, διαφορετικά εγγράφονται στο νηπιαγωγείο.»

Σημείωση 1: Η εγγραφή γίνεται μετά από αίτηση και των δύο γονέων και όπου ασκείται η επιμέλεια από τον έναν εκ των δύο, εφαρμόζεται ότι προβλέπει  ο νόμος 4800/21-05-2021 (Α΄ 81). (έντυπο διατίθεται από το σχολείο και υπάρχει αναρτημένο και στην ιστοσελίδα του) και αφού προσκομιστούν τα παραπάνω δικαιολογητικά με την επιφύλαξη ότι, αν ο αριθμός των αιτήσεων ξεπερνά το όριο των πενήντα (50), θα γίνει αναγκαστικά η μετακίνηση ανάλογου αριθμού μαθητών, απ’ αυτούς που κατοικούν στα όρια της ζώνης χωροταξικής κατανομής, στο πλησιέστερο στην κατοικία τους όμορο σχολείο είτε μετά από δήλωση του γονέα είτε μετά από κλήρωση. Για τον λόγο αυτόν η εγγραφή θα οριστικοποιηθεί μετά την καταληκτική ημερομηνία των εγγραφών και το αργότερο έως την Τετάρτη 10 – 04 - 2024, οπότε και θα αναρτηθεί στην είσοδο του σχολείου, σε εμφανές σημείο, ονομαστικός πίνακας των μαθητών που εγγράφονται και θα φοιτήσουν στο σχολείο.

Σημείωση 2: Στο 1ο Δημοτικό Σχολείο Άρτας θα εγγράφονται οι μαθητές που διαμένουν  στην περιοχή που περικλείεται από τις οδούς: Κ. Βάγια από 54 & 55, Φλέμινγκ, Θ. Βαρδακούλα, Μαξ. Γραικού, Φλέμινγκ, Αλεξ. Ζάρα (τα μονά), Μουργκάνας, Κομμένου, Μ. Ασίας (τα μονά και μέχρι εκεί που τέμνεται από την οδό Οδηγητρίας), Μητρ. Ιακώβου (παράλληλος Οδηγητρίας), Παρηγορήτριας, Τζουμέρκων έως 13 & 10, Γ. Βαρδάνη, Ζαλοκώστα, Δρυόπων από 12, Περάνθης, Βασ. Κωνσταντίνου από 66 & 125, Νόρμαν (τα μονά), Αγ. Κωνσταντίνου (τα μονά), Βασ. Πύρρου από 15 (Στοά Αρ. Χριστογεώργου), Ελ. Βενιζέλου (ολόκληρη), Μαξ. Γραικού (από 1 & 8), Τσακάλωφ (εκτός όσων διαμένουν επί αυτής), Αράχθου από 15 & 20, Κ. Βάγια (μέχρι 67 και 76),  Αγ. Αρτεμίου - Αγίας Ειρήνης, Γιάννη Μπανιά, Καραολή (εκτός όσων διαμένουν επί αυτής), Κ. Βάγια.

Η Δ/ντρια του Σχολείου

Ηλιάννα  Παπαβησσαρίων

ΑΙΤΗΣΗ ΕΓΓΡΑΦΗΣ 2024 - 2025

ΕΝΤΥΠΟ ΑΔΥΜ

Την Τετάρτη 17 Ιανουαρίου 2024, ο Σύλλογος Γονέων & Κηδεμόνων του 1ου Δημοτικού Σχολείου μοίρασε βασιλόπιτες σε όλες τις τάξεις όπως και στο Σύλλογο Διδασκόντων του σχολείου μας. Τις βασιλόπιτες συνόδευαν και τα αντίστοιχα δώρα για τους τυχερούς. Ευχόμαστε σε όλους καλή χρονιά με υγεία!

κοπή πίτας 2024 3

κοπή πίτας 2024

κοπή πίτας 2024 2

1ο ΔΗΜ ΣΧΟΛΕΙΟ ΑΡΤΑΣ

ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ

Αγαπητοί γονείς/κηδεμόνες

Σας ενημερώνουμε ότι την Τετάρτη,  20 –12 – 2023, θα γίνει ενημέρωση γονέων/κηδεμόνων για τις τάξεις Α΄ και Β΄ για την πρόοδο των μαθητών/τριών  και επίδοση βαθμολογίας για τις τάξεις Γ΄,Δ΄,Ε΄,ΣΤ΄ για το Α΄ τρίμηνο, από 13.20  ως 14.00 .

Η αποχώρηση των μαθητών/τριών, που δεν παραμένουν στο ολοήμερο, θα γίνει κανονικά με ευθύνη  των γονέων τους.

Το ολοήμερο πρόγραμμα θα λειτουργήσει κανονικά.

Η  ΔΙΕΥΘΥΝΤΡΙΑ  ΤΟΥ ΣΧΟΛΕΙΟΥ

ΗΛΙΑΝΝΑ  ΠΑΠΑΒΗΣΣΑΡΙΩΝ