Η εκπαιδευτικός της γαλλικής γλώσσας κ. Στούκα Θεοδώρα και ο εκπαιδευτικός της γερμανικής γλώσσας κος. Βαγγελης Παπαγεωργίου παρουσίασαν την Παρασκευή 26/04/2024 στους μαθητές και στις μαθήτριες των τάξεων Ε’και Στ’ πασχαλινά έθιμα της Γαλλίας και της Γερμανίας.

Μεταξύ αυτών παρουσίασαν και το έθιμο «La chasse aux oeufs -Το κυνήγι των αυγών». Το βράδυ του Μεγάλου Σαββάτου τα παιδιά ετοιμάζουν αχυρένιες φωλιές στους κήπους των σπιτιών τους. Αυτές προορίζονται για τα κουνέλια και τους λαγούς στις οποίες θα φέρουν σοκολατένια αυγά. Τα μικρά παιδιά αφήνουν και καρότα στις φωλιές για την περίπτωση που ο λαγός ή το κουνέλι είναι πεινασμένα.

Οι εκπαιδευτικοί οργάνωσαν παιχνίδι κρυμμένων αυγών στο σχολείο, που οι μαθητές/ριες με μεγάλο ενθουσιασμό αναζήτησαν στην αυλή του σχολείου.

αυγά1

αυγά2